A lakásárak mindig nőnek, csak néha nem beszélünk róla

Kiadó Kereskedelmi - üzlethelyiség
FELÚJÍTOTT ÜZLET A BAKÁTS TÉRNÉL!
IX. kerületbe...

Eladó Lakóingatlan - családi ház
Budaörsön az Odvas hegyen gyönyörû panorámás 32nm-es jelenl...
Magyarországon 2008-2013 között beszélhetünk lakásárcsökkenésről.
Olyan látványos árcsökkenésről nem, mint amilyen látványos árnövekedés volt előtte és utána. 2007-ben is mindenki magasnak érezte az árakat, ma viszont akár egy isten háta mögötti helyen is többe kerül egy lakóingatlan, mint 12 éve.
A lakásárak mindig nőnek, csak néha lassabban, mint a bérünk. Olyankor egyáltalán nem zavar minket a lakásárak változása.
Akkor sem igazán foglalkozunk vele, ha az infláció is jobban nő a lakásáraknál.
A magyar lakások legnagyobb ellensége az infláció, nem a lakásárak csökkenése.
De amikor foglalkozunk a lakásárakkal – mint például mostanában - akkor meg arról beszélünk, hogy mikor fognak már megállni. Ki érti ezt az ellentmondást!
Nincs ebben semmi ellentmondás. A jelenben szeretnénk - csak most - megállítani a lakásárakat, amíg venni akarunk. Utána már nőhetnek, ha a miénk.
Azt is elfogadjuk, hogy 50 éve 20 forintnak volt értéke, ma meg már nincs.
Elfogadjuk, hogy mindennek megnő az ára. Egyedül a lakásárakon tudunk néha bosszankodni, pedig amikor néhány millió volt egy átlagos pesti garzon vagy panellakás, akkor meg alig 20-30 ezer forint volt a havi fizetés.
Szóval, aki ma azzal jön, hogy mondjuk a 25 ezer forintos havi fizetésnél az 5 milliós pesti panel „olcsó volt”, ma meg a 250 ezer forintos fizetésnél a 25 milliós panel „drága”, annak a szavahihetőségben érdemes kételkedni.
Itt lenne már az ideje rendet tenni a fejekben. Ha úgy nézzük, akkor lehetne egy pesti panel 50 millió is a mostani fizetésekhez képest. De szerencsére mégsem ennyi.
A bérek jobban nőttek hosszabb távon, mint a lakásárak, mi meg közben visszasírjuk azokat a „régi szép időket”.
A panellakás még ma is a legolcsóbb városi ingatlan, ebben semmi változás nem történt. Ez a hazai lakáspiac rendje. Minden drágább nála. Korábban a használt téglalakásokkal hasonlítottuk össze. A panellakások árának változása általában csak követte a téglalakások vételárát és ahol gyorsabban nőtt, ott előtte jobban veszített is árából.
Drámai fordulat nem következett be, helyreállt a lakáspiac bizonyos egyensúlya, ahol egy panellakás azért mindig annyival olcsóbb, hogy megérje legyen elgondolkodni rajta.
Ma is annak kell mélyebben a zsebébe nyúlni, aki nem panelt vesz
Magyarországon 2008-2013 között beszélhetünk lakásárcsökkenésről.
Olyan látványos árcsökkenésről nem, mint amilyen látványos árnövekedés volt előtte és utána. 2007-ben is mindenki magasnak érezte az árakat, ma viszont akár egy isten háta mögötti helyen is többe kerül egy lakóingatlan, mint 12 éve.
A lakásárak mindig nőnek, csak néha lassabban, mint a bérünk. Olyankor egyáltalán nem zavar minket a lakásárak változása.
Akkor sem igazán foglalkozunk vele, ha az infláció is jobban nő a lakásáraknál. A magyar lakások legnagyobb ellensége az infláció, nem a lakásárak csökkenése.
2008-ig inflációbiztosnak tartották Magyarországon az ingatlant.
Akkor szembesültek vele először, hogy már a megelőző 18 évben sem követték a lakásárak az inflációt. A lakásárak növekedése akkor sem különösebben zavar minket, ha a lakáskölcsönök kamata gyorsabban nő.
Ez egy nagyon érdekes jelenség, pedig csak ez kellene, hogy igazán bosszantson. Elköteleződni évtizedekre egy bankkal, közben megvenni egy ingatlant legalább kétszer – ha nem többször – és minket mégis jobban izgat egy lakás aktuális ára, mint a jövőbeni.
Úgy vagyunk vele egyébként, hogy a lakásárak mindig nőnek, többek között ezért is veszünk lakást
Viszont a panellakások különleges viszonyban vannak az új építésű társasházi lakásokkal is.
Bár először mindenki a téglalakások alternatíváját látja az új lakásokban, igazából az új lakások ugyanolyan rétegtermékek, mint a panellakások - elosztásuk, építészetük, parkosított környezetük miatt is nagy a hasonlóság közöttük - a kínálatuk szűkös/korlátos, az adásvételek számában egyik sem tud domináns lenni.
A hatásuk viszont annál nagyobb tud lenni a lakáspiaci folyamatokra.
Jelenleg Magyarországon Budapesten van - arányaiban véve - a legkisebb felára egy átlagos új lakásnak egy átlagos panellakás vételárához képest
Pontosan 50%-kal kell többet fizetni egy új lakásért. Láthatóan ez nem volt mindig így. Ezért is érezzük drágának a legolcsóbb városi lakóingatlant.
Hiába minden drágább nála, viszont Budapesten soha nem látott közelségbe került egy panellakás egy új lakás vételárához.
Egyelőre nem tudni, hogy képes-e még jobban szűkülni az árolló közöttük. Minél inkább szűkül, mi annál inkább drágábbnak fogjuk érezni a lakásokat Budapesten.
Tovább a teljes cikkhez >>>
Ingatlanközvetítőknek:
Meddig akarsz még drágán és még drágábban hirdetni???
Egyes hirdetési oldalak a magánhirdetőknek kedvezményt adnak, a különbözetet pedig Te fizeted? Miért? Meddig bírod?
Van megoldás!
Minél több helyről tolod az érdeklődő elé a hirdetéseidet, annál sikeresebb lehetsz!
- IngatlanMax.hu - az ingatlanközvetítők közös hirdetési felülete - magánhirdetők nélkül, itt Te vagy az Ügyfél!
Fix ár: 3.500 Ft/hónap - korlátlan hirdetésszámmal + továbbtöltési lehetőség (igény szerint) közel 40 oldalra. Regisztráció lehetősége>>>

Eladó Lakóingatlan - ikerház-fél
Ár: 76 m Ft + 5% ÁFA
NAPFÉNY, CSEND, NYUGALOM ÉS MÉGIS J&...

Eladó Lakóingatlan - társasházi lakás
VII. MURÁNYI UTCÁBAN 2 GALÉRIÁS LAKÁS ELADÓ!
Mur&a...

Eladó Lakóingatlan - ikerház-fél
FIGYELEM ??
KÖZKÍVÁNATRA! ??
LIMITÁLT AJÁNLAT!
INNOVAT&Iacut...

Eladó Lakóingatlan - társasházi lakás
Budai elegancia, kifinomult terek, maximális kényelem, polgári él...