Mire figyeljünk, ha ingatlanközvetítővel szerződünk?
Az ingatlaneladás vagy -bérbeadás során újra egyre többen kerülünk kapcsolatba ingatlanközvetítőkkel. De mire figyeljünk, hogy minden korrekt módon történjen?
Ingatlan ajánlatok

Eladó Lakóingatlan - családi ház
Budapesttõl karnyújtásnyira, új LUXUS lakóparkban családi ...

Eladó Lakóingatlan - építési telek /lakó/
Eladó a Biczó István kertben egy 1182 m2-es telek. Termõ beállt gyümölcsfákkal, veteménnyel. ...
A lakáspiac ismét sebességbe kapcsolt, sőt, az új, kedvező lakáshitelek és ösztönzők még jobban felpezsdíthetik a piacot. Az ingatlaneladás vagy -bérbeadás során újra egyre többen kerülünk kapcsolatba ingatlanközvetítőkkel. De mire figyeljünk, hogy minden korrekt módon történjen? Erről beszélgettünk Dr. Lohn Balázzsal, a Lohn Ügyvédi Iroda vezető ügyvédjével és tulajdonosával.
– Manapság, ha ingatlanközvetítő segítségét akarjuk igénybe venni, akkor meglehetősen hosszú és bonyolult szerződést kell kötnünk vele, amelyben megbízzuk a lakásunk értékesítésével vagy bérbeadásával. Melyek a legfontosabb pontok, amelyre ügyeljünk a szerződéskötéskor, hiszen ahány ingatlanközvetítő cég, annyi szerződésminta?
– Mindenképp érdemes végigolvasni az egész szerződést, különösen arra figyelve, hogy mennyi is a jutalék, rakódik-e rá ÁFA, milyen időtartamra készül a szerződés, illetve milyen minimum árat határoznak meg benne. Fontos, hogy a kizárólagos/nem kizárólagos szerződés különbségével tisztában legyünk, és tudjuk, hogy jár-e a jutalék a közvetítőnek akár akkor is, ha mi adjuk el vagy bérbe a lakásunkat. Hasonlóképpen a szerződés időtartamára vagy a felmondási lehetőségekre figyeljünk oda: ha meggondoljuk magunkat, akkor tudjuk, hogy milyen feltételekkel lehet kiszállni. Fontos rendelkezés még, hogy a szerződés megszűnését követően mennyi időn belül lehet szerződést kötni a vevővel vagy bérlővel úgy, hogy az ügynök továbbra is jogosult marad a jutalékra.
– Mi a különbség a kizárólagos, a félkizárólagos és az általános szerződések között?
– A kizárólagos szerződéssel az ügynök lesz egyedül (szövegezéstől függően akár a tulajdonost is kiszorítva) jogosult az ingatlan értékesítésére vagy bérbeadására, illetve annak értékesítése vagy bérbeadása esetén a jutalékra. A félkizárólagos megbízás esetén kettő vagy több ügynök jár el kizárólagosan. Az általános megbízásnál pedig akárhány ügynök is eljárhat, de csak az jogosult a jutalékra, aki a vevőt hozta.
– Egyáltalán milyen jogosultságai és kötelességei vannak a közvetítőnek egy hétköznapi szerződésben?
– Jellemzően köteles az ingatlan értékesítése vagy bérbeadása érdekében eljárni (vevői ügynök esetén a vétele vagy bérbevétele érdekében), vevőket felkutatni, számukra ajánlani és bemutatni az ingatlant, az adásvételi folyamatot katalizálni. Ennek során jogosult megfelelő utasításhoz, információhoz és tájékoztatáshoz jutni, és a minél színvonalasabb munkája érdekében elvárható, hogy az ügyfele valamennyi lényeges tényt közöljön vele. Vagyis az ingatlanközvetítő számára fontos, hogy olyan lakást vigyen a piacra, amelynek a helyzetével tisztában van, és ennek megfelelően tudjon pontos tájékoztatást adni a vevő részére.
– Vannak-e az ingatlanközvetítői jutaléknak határai vagy azokat mindig az adott ingatlanközvetítő határozza meg?
A teljes cikk: http://realista.hu/news/details/130322
A teljes cikk: http://realista.hu/news/details/130322
Ingatlan ajánlatok

Eladó Üdülő - hétvégi ház-nyaraló
Exkluzív nyaraló a Balaton parttól 30 méterre, Balatongyör&o...

Eladó Lakóingatlan - családi ház
Kõbánya Óhegyi részén az egyik legcsendesebb utcába elad&a...

Kiadó Irodaház iroda terület - C kategóriás irodaház
Veszprém belvárosában, irodaházban, 3. emeleti iroda vagy szolgáltatásra alkalmas üzlethelyis...

Eladó Lakóingatlan - családi ház
Eladó Debrecen frekventált részén, fõút mentén egy kb. 150 nm-es lakóház, mely vállalkozásra ...